Súbory cookie nám pomáhaju pri poskytovaní naších služieb. Používením naších služieb vzjadrujete súhlas s používaním súborov cookie Viac informacii Súhlasim
disky
0 ks / 0,00 EUR
Slovensko    Česko
Ako nakupovať | Kontakt | Obchodné podmienky | Ochrana dát | Správy   
disky Všetky disky Kvalitné disky

Zimné pneumatiky

Predpisy o používaní zimných pneumatík sa v jednotlivých európskych krajinách výrazne líšia. Prinášame preto prehľad, v ktorých krajinách sú zimné pneumatiky povinné a v ktorých nie.

Začíname Slovenskom, pokračujeme všetkými našimi susedmi a v spolupráci s tn.cz si tu nájdete aj iné krajiny, kam Slováci zvyknú autami cestovať.

 

Zimné pneumatiky, auto, cesta Zimné pneumatiky sú v niektorých krajinách povinné, inde nie. (Foto: shutterstock.com)

 

Zimné pneumatity na Slovensku

Na Slovensku už nie sú zimné pneumatiky povinné, auto musí byť „prezuté" len v prípade, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Od 15. novembra do 31. marca majú povinné zimné pneumatiky nákladiaky nad 3,5 tony na aspoň jednej z hnacích náprav a autobusy, ktoré musia prezuť všetky kolesá.

Zimné pneumatiky majú od minulej zimy prísnejšie pravidlá, môžu byť ojazdené najviac na tri milimetre. Dovtedy bola hranica, po ktorú ste nedostali od polície pokutu, 1,6 milimetra. Nové zimné pneumatiky majú výšku dezénu okolo 9 mm. Pokuta za letné pneumatiky v zime je 60 €. Poisťovne navyše odmietajú platiť havárie na zjazdených pneumatikách.

Polícia má právo nielen pokutovať, ale aj zakázať vodičovi jazdu alebo ho odkloniť na inú cestu. Vodič však môže byť policajtom donútený vozidlo odstaviť, prípadne si zaplatiť odťahovú službu. Riziko nehody vzrastá v zime až šesťnásobne. Už na suchej vozovke pri 0 stupňoch je brzdná dráha letných gúm dlhšia aj o 10 %. Prezuť na zimné pneumatiky sa odporúča už od kladnej teploty 7 stupňov nad nulou.  Ako v zime ušetriť za benzín, sa dozviete TU!

 

Značky v Česku Značky pre povinnosť používania zimných pneumatík v Česku. (Foto: Internet)

 

Česká republika

Zimné pneumatiky sa musia používať od 1. novembra až do 1. apríla na cestách označených dopravnou značkou. Policajti v Ostrave už začiatkom novembra dokonca kontrolovali vodičov a polovica z nich povinnosť nedodržala.

Povinnosť platí najmä však pre diaľnicu D1 medzi Brnom a Prahou. Podľa tn.cz si to vyžiadal kraj Vysočina, kde v zime často diľanicu blokujú autá s letnými pneumatikami.

Povinnosť používať zimné gumy majú vodiči v Česku a na Morave na viacerých horských úsekoch ciest. Žiadna takáto značka nie je osadená iba v Plzenskom a Stredočeskom kraji vrátane Prahy. Podrobné úseky a mapy si kliknite TU

Rakúsko

V tejto krajine sú vodiči povinní prispôsobiť vybavenie svojho vozidla zimným podmienkam od 1. novembra do 15. apríla. V tomto období môže polícia vodičovi idúcemu s letnými pneumatikami po zasneženej vozovke udeliť pokutu až do výšky 5 000 eur, tiež mu môže automobil zabaviť.

Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Rakúsku v zime nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške. Navyše rakúska polícia zimné pneumatiky s hĺbkou vzorky menšej ako štyri milimetre považuje za letné.

Poľsko

Povinnosť používať zimné pneumatiky nie je, so zreteľom na tuhé zimy a množstvo neudržiavaných ciest ich ale odborníci odporúčajú.

Maďarsko

V Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú, vodiči však musia mať v zime vo výbave auta snehové reťaze. Turistom, ktorí ich nemajú, môže byť odmietnutý vstup do krajiny.

Ukrajina a Rusko

Ani jedna krajina nemá legislatívu zameranú na používanie letných či zimných pneumatík.

Nemecko

Podľa zákona z roku 2006 je povinnosťou vodiča prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. Pokiaľ polícia zastaví auto idúce po zasneženej vozovke na letných pneumatikách, jeho vodič dostane pokutu. To isté platí aj pre autá, ktoré kvôli nevyhovujícemu vybaveniu v zimných podmienkach obmedzujú plynulosť prevádzky.

Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Nemecku v zime nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

Nemci už pripravujú návrh zákona, podľa ktorého bude treba jazdiť na zimných pneumatikách od októbra do niektorého z jarných mesiacov.

Taliansko

V Taliansku nie sú zimné pneumatiky povinné, odborníci ich však odporúčajú pre jazdu v zimnom období predovšetkým v severných častiach krajiny.

Od 15. novembra do 15. apríla musia byť všetky automobily prechádzajúce autonómnou oblasťou Valle d'Aosta na severozápade Talianska vybavené zimnými pneumatikami.

Svajčiarsko

Zimné pneumatiky nie sú v krajine povinné. Vodiči s letnými pneumatikami však môžu niesť zodpovednosť za vznik dopravnej nehody, ak polícia uzná, že zimné vybavenie mohlo kolízii zabrániť. Toto pravidlo platí aj pre zimné pneumatiky, ktoré majú menšiu hĺbku dezénu ako štyri milimetre.

Tiež švajčiarske poisťovne často odmietajú kryť škody, ak havarované auto nebolo vybavené pneumatikami adekvátnymi pre stav vozovky.

Francúzsko

Vo Francúzsku nie sú zimné pneumatiky povinné. V niektorých horských oblastiach však značky vodičom zakazujú vjazd, ak majú ich automobily letné pneumatiky.

Belgicko, Holandsko, Luxembursko

Zimné pneumatiky nie sú v krajinách Beneluxu zatiaľ povinné, tamojší odborníci ich však pre obdobie zimy odporúčajú.

Veľká Británia a Dánsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné, v Dánsku ich odporúčajú.

Slovinsko

Pre domáceho vodiča sú medzi 15. novembrom a 15. marcom zimné pneumatiky povinné. Zahraniční vodiči túto povinnosť nemajú. Minimálna hĺbka dezénu je tri milimetre.

Chorvátsko

Zimné pneumatiky sú v oficiálnom zimnom období povinné, na snehu možno použiť letné pneumatiky so snehovými reťazami. Ako letné, tak zimné pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku vzorky štyri milimetre.

Srbsko

Zimné pneumatiky alebo letné s minimálnou hĺbkou vzorky štyri milimetre sú v krajine povinné od 1. novembra do 1. apríla. Podľa zákona možno tiež v uvedenom období jazdiť s dvoma zimnými pneumatikami na náhonových kolesách, zvyšné dve kolesá môžu mať letné pneumatiky.

Bosna a Hercegovina

Používanie zimných pneumatík s minimálnou hĺbkou vzorky štyri milimetre je v tejto krajine povinné od 15. novembra do 15. apríla. Zimné možno na vozovke pokrytej snehom nahradiť letnými pneumatikami so snehovými reťazami.

Rumunsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné. V zime tu však pneumatiky musia mať hĺbku dezénu najmenej dva milimetre.

Bulharsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné.

Macedónsko, Čierna Hora a Albánsko

Zákony týchto krajín povoľujú jazdiť v zime na letných pneumatikách, ale iba v prípade, že majú najmenej štyri milimetre hlboký vzorka.

Litva

Zimné pneumatiky sú povinné od 10. novembra do 1. apríla, čo platí aj pre turistov.

Lotyššsko

Zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou vzorky 3 mm sú povinné od 1. decembra do 1. marca, čo platí aj pre turistov.

Estónsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. apríla, čo platí aj pre turistov.

 
 

DISKYAPNEU Zvolenska 91 SK - 98553 Mytna Tel: +421 915/656915 mail: info@diskyapneu.sk