Súbory cookie nám pomáhaju pri poskytovaní naších služieb. Používením naších služieb vzjadrujete súhlas s používaním súborov cookie Viac informacii Súhlasim
disky
0 ks / 0,00 EUR
Slovensko    Česko
Ako nakupovať | Kontakt | Obchodné podmienky | Ochrana dát | Správy   
disky Všetky disky Kvalitné disky

Typy pre starostlivost o pneumatiky


1. Kontrola hĺbky dezénu pneumatík

Zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu pneumatiky je 1,6 mm. Výrobcovia pneumatík však odporúčajú výmenu, ak hĺbka dezénu klesne pod 3 mm u letných a 4 mm u zimných pneumatík. Pneumatiky modernej konštrukcie používajú v dezénových drážkach tzv "kontrolné body", ktoré vodiča upozorňujú na výmenu pneumatík jednoduchým pohľadom, bez nutnosti používania meracích pomôcok. Po opotrebovanie dezénu na kontrolné body (dosahujú výšky 1,6 mm) je treba takú pneumatiku vymeniť.

2. Kontrola  nahustenia pneumatík

Správny tlak je dôležity pre zabezpečenie optimálnych vlastností pneumatiky a tiež má vplyv na spotrebu paliva. Správne nahustené pneumatiky majú rovnomernejšie opotrebenie a dlhšiu životnosť. Odporúčaná hodnota tlaku sa líšia pre každý automobil, najčastejšie ju nájdete na viečku nádrže, v manuáli automobilu, prípadne na stĺpiku "B" vodičových dverí. Kontrolu tlaku vykonávame na studených pneumatikách. U zohriatych pneumatík dochádza k zvýšeniu tlaku v až o 30kPa, a preto nameraná hodnota nemusí zodpovedať hodnote tlaku pneumatiky zmerané za správnych podmienok. Každý motorista by mal mať na pamäti, že tlak v pneumatikách sa má kontrolovať približne raz za 14 dní či pred dlhšou cestou, a podľa tohto odporúčania výrobcu sa aj riadiť. Pneumatiky je možné hustiť vzduchom alebo inertným plynom (najčastejšie dusíkom). Inertný plyn možno v prípade potreby dopĺňať vzduchom a naopak.

3. Kontrola opotrebenia

Najčastejšie príčiny rýchleho opotrebenia alebo poškodenia pneumatík sú zlá geometria náprav, zlý stav ciest a nesprávne nahustenie. Veľký vplyv na vlastnosti pneumatík má tiež ich vek. Čím staršie pneumatika, tým viac stráca gumená zmes predpísané vlastnosti. Výrobcovia pneumatík varujú pred používaním pneumatík starších desiatich rokov. Kontrolujte v prvom rade mechanické poškodenie, hrče, natrhnutia alebo zárezy. Po zistení podobného poškodenia je vhodné pneumatiku zveriť servisu kvôli oprave prípadne výmene. Jazda na poškodenej pneumatike môže byť  nebezpečná.

 

Dotiahnutie kolies

Po výmene kolies v pneuservise a po prejdení niekoľkých kilometrov, je potrebné skrutky (matky) na kolesách dotiahnuť. Vymenený nový komplet môže lepšie dosadnúť na náboj kolesa, čím dôjde k uvoľneniu skrutiek a hrozí strata kolesá pri jazde autom. Kontrolu skrutiek je vhodné vykonávať v pravidelných intervaloch a pred začatú dlhšou cestou. 

 

 

 

 
 

DISKYAPNEU Zvolenska 91 SK - 98553 Mytna Tel: +421 915/656915 mail: info@diskyapneu.sk